رقیبی سرسخت برای بیتکوین (رمز ارز اتریوم (Ethereum)

تاریخچه ی اتریوم :

ایده ی اولیه ی اتریوم در سال ۲۰۱۳ توسط جوانی بنام ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) مطرح شد .

بوترین که توسط پدرش با دنیای رمزارز ها و یبتکوین آشنا شده بود ، یکی از نویسندگان اصلی مجله ی بیتکوین شد و در سال ۲۰۱۳ ایده ی خود را در یک وایت پیپر (white paper) عرضه کرد و در نهایت در سال ۲۰۱۵ ، شبکه ی اتریوم رسما به بازار کریپتو کارنسی ها عرضه شد .

معرفی رمرزارز اتریوم :

 

اتریوم(کوین اتر) ، درواقع ارز رمزنگاری شده ای است که به صورت متن باز (open source) سوار بر شبکه ی بلاکچین است که بعداز ورود به دنیای رمزارز ها قابلیت ها  و تغییرات  بسیاری را به دنیای کریپتو  اضافه کرد و امکان ساخت  و گسترش برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (Dapps) به وجود آورد .

شبکه ی اتریوم نیز همانند بیتکوین ، تحت کنترل و نظارت هیچ سازمانی نیست و تراکنش ها روی این شبکه مستقل از بانک یا هر عامل سومی در معاملات ، انجام میشود .

 

مهم ترین قابلیتی که اتریوم به شبکه ی بلاکچبن اضافه کرد، امکان ساخت قراردادهای هوشمند (Smart contracts) بود که به بقیه ی شرکت ها و پروژه ها اجازه میداد بدون نیاز به ساخت بلاکچین جدید،

توکن خودشان را سوار بر بلاکچین اتریوم عرضه کنند . تا قبل از پیدایش اتریوم برنامه نویسان بلاکچین برای ساخت رمز ارز خود نیاز به ساخت یک بلاکچین جداگانه داشتند اما امروزه هزاران توکن بر شبکه ی اتریوم قرار دارند که اصطلاحا به آن “ERC-20” میگویند .

 

 

قرارداد هوشمند :

قرارداد هوشمنددرواقع رشته ای از کد های کامپیوتری است که تبادل هر دارایی ارزشمندی را بین دو طرف امکان پذیر میکند . این می تواند پول ، سهام ، دارایی یا هر دارایی دیجیتال دیگری باشد که می خواهید مبادله کنید. این قرارداد در درجه اول شامل شرایط و ضوابطی است که بین دو طرف توافق شده است.

قراردادهای هوشمند به صورت خودکار عمل میکنند و کافیست شرایط اختیاری قرارداد از قبل داخل آن به صورت کد نوشته شده باشد و درنتیجه نیاز به تایید فردی برای اجرای قرارداد نیست.

ویژگی اصلی قرارداد هوشمند این است که به محض اجرای آن ، امکان تغییر در آن وجود ندارد و هر معامله ای که در بالای یک قرارداد هوشمند انجام شود به طور دائم ثبت می شود و تغییر ناپذیر است. بنابراین حتی اگر قرارداد هوشمند را در آینده اصلاح کنید ، معاملات مرتبط با قرارداد اصلی تغییری نخواهد کرد.

 

 

 

تفاوت اتریوم و بیتکوین:

 

 

همانطور که میدانید با  استفاده از فناوری های غیر متمرکز میتوان افراد واسطه را حذف و اطلاعات و حتی پول را به طور مستیقیم منتقل کرد . به این نحوه ی انتقال اطلاعات که عامل سوم حذف و تبادل ، مستقیم بین دو فرد صورت میگیرد ، انتقال همتا به همتا (peer to peer ) گفته میشود .

با وجود اینکه اتریوم همانند بیتکوین شبکه ای غیر متمرکز است و از فناوری بلاکچین استفاده میکند ، اما تفاوت این دو در اهداف و کاربرد های انهاست . بیتکوین به عنوان شبکه ای همتا به همتا ، بسترلازم برای انتقال دیتا بدون دخالت عامل سوم را فراهم میکند اما اتریوم در واقع فضایی را در اختیار توسعه دهندگان قرار میدهد تا بتوانند برنامه

های خودشان را اجرا کنند و از مزایای تکنولوژی بلاکچین استفاده کنند.

درواقع اتریوم یکی از بزرگترین و محبوب ترین پلتفرم نرم افزاری غیر متمرکز است که به صورت متن باز ،  امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dapps) را فراهم می کند و بدون هیچ گونه خرابی ، تقلب ، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا می شود.

 

 معایب اتریوم :

 

از معایب اتریوم پایین بودن سرعت تراکنش ها روی این پلتفرم نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر است . به طوری که در هرثانیه ۱۵ الی ۲۰ تراکنش بر بستر بلاکچین اتریوم انجام میشود و این درحالی است که در ویزا (Visa)  در هر ثانیه ۲۴۰۰۰ تراکنش صورت میگیرد و در نتیجه سرعت پایین تراکنش ها در بلکچین اتریوم میتواند یک نقطه ضعف تلقی شود .

 

 

 

قیمت اتریوم :

 

قیمت اتریوم از زمان ورود به بازار روند صعودی داشته و در ۲۰۱۸ به اوج خود رسید اما در ۲۰۱۹ نسبت به یکسال قبل خود روند نزولی را طی کرد .

در زمان انتشار این مقاله قیمت هرواحد اتر (ETH) حدود  ۲۱۵۷  دلار است .

 

 

 

 

در این نوشته تلاش کردیم تا چکیده ای از اطلاعات موجود درباره اتریوم را در اختیار شما قرار بدیم.
امیدواریم که براتون مفید واقع شده باشه
حتما نظرات خودتون رو برای ما بنویسید تا ما هم بتونیم از نظرات شما بهره مند بشیم.

سپاس از همراهی شما

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *